Boj s komármi: Bratislavská župa pri ich kynožení nechce zabiť aj včely
Bratislavský samosprávny kraj sa rozhodol bojovať s komármi ekologicky.
„Sú to komáre, nik ich nemá rád. Majú poháre plné krvi.“ Pieseň skupiny O.B.D.presne vystihuje vzťah väčšiny obyvateľstva k týmto malým dobiedzavým živočíchom. Keďže sa očakáva, že prichádza ich čas, samosprávy začali s postrekmi.
Ekologicky
Bratislavský samosprávny kraj chce však boj s komármi zvládnuť šetrne k prírode. Dnes (v piatok 26.6.) začal s aplikáciou biologického prípravku na zabránenie vyliahnutiu komárov.
„Látka BTI, ktorá je neškodná pre včely a iný hmyz, sa aplikuje v celej dĺžke hrádze pri rieke Morava od katastra obce Veľké Leváre až po kataster obce Vysoká pri Morave. Územie spadajúce pod prírodnú rezerváciu Horný a Dolný les budú vynechané,“ napísala hovorkyňa župy Lucia Forman.
Liahniská
Kraj presne vie, kde treba postrekovať. Od apríla systematicky a priebežne, prostredníctvom zazmluvnenej odborníčky a dobrovoľníkov, vykonáva monitoring liahnisk lariev komárov a to na takmer 450 liahniskách, ktoré boli zadefinované v dokumente Monitoring potenciálnych liahnisk komárov v Bratislavskom kraji.
„Na základe posledného monitoringu v teréne sa zistilo, že je zvýšený počet výskytu lariev komárov v inundácií rieky Morava. Situácia si preto vyžaduje neodkladnú aplikáciu biologického prípravku s obsahom BTI, najmä na vodách rozliatych v rámci inundácie Moravy v oblasti okolo hrádze do medzihrádzového priestoru,“ dodala Lucia Forman.
Bratislavský samosprávny kraj napriek tomu, že boj s komármi je primárne v kompetencii obcí, vyvíja aktivity ako pomôcť starostom a ľudom v dotknutých územiach pri premnožení komárov, či už formou monitoringu liahnísk, obstarávaním zhotoviteľa na vytvorenie mobilnej aplikácie na monitoring liahnísk alebo preplácaním prípadnej aplikácie biologickej látky.