Bratislava si pamätníkom uctí obete COVID-19. Kde ho postavia?
Pamätníky tohto typu Slovensko má už v roku 1700, keď sa krajinou prehnala morová epidémia.
Pri Nemocnici Ružinov a neďalekom ružinovskom jazere, známom ako Rohlík, by mal vzniknúť centrálny pamätník obetí ochorenia COVID-19 na Slovensku.
Občianske združenie Skutočné obete, ktoré zastupuje pozostalých, spolu s hlavným mestom a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) podpísali memorandum o spolupráci. V priebehu troch mesiacov by mala byť vyhlásená výtvarno-architektonická súťaž na stvárnenie pietneho miesta.
Pri nemocnici
„Pamätník, ktorý tu bude stáť, nemá byť len útechou pre príbuzných zosnulých, ale aj mementom doby i pamätníkom mnohých spoločenských, politických a osobných zlyhaní. Má byť tiež symbolom toho, ako potrebujeme vzájomnú pomoc a solidaritu,“ uviedla v stredu na tlačovej besede jedna zo zakladateliek združenia Lenka Straková.
Pamätník by mal stáť v blízkosti Nemocnice Ružinov, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku. „Bude tak symbolizovať nadľudské úsilie zdravotníkov celého Slovenska v záchrane životov pacientov aj pred novým koronavírusom,“ skonštatoval Igor Bartl, námestník pre zdravotnú starostlivosť Nemocnice Ružinov.
Pripomenul, že pamätníky tohto typu Slovensko má už v roku 1700, keď sa krajinou prehnala morová epidémia. Sú pripomienkou doby na Rybnom námestí v Bratislave, v Kremnici či Banskej Štiavnici.
„Málokedy sme si uvedomili, keď sme ich obdivovali, že ľudia v tých časoch trpeli, zomierali a že pandémia zasiahla celé generácie,“ poznamenal Bartl. Súčasná pandémia nás podľa neho naučila byť k sebe solidárnejší a úprimnejší. Podľa starostu Ružinova Martina Chrena by mal byť pamätník aj pripomienkou toho, aby sme nepodľahli „horšej pandémii, a to pandémii klamstiev.“
Návrh pamätníka
Pamätník bude stáť na pozemkoch hlavného mesta, ktoré prejdú komplexnou revitalizáciou. Návrh samotného pamätníka i jeho realizácia vzídu z výtvarno – architektonickej súťaže, ktorú zastrešuje MIB. Vyhlásená by mala byť v priebehu troch mesiacov. Otvorená bude pre umelcov, výtvarníkov, architektov i krajinných architektov. Súťaž bude vo formáte „design & build“, čo znamená, že víťaz zabezpečí spolu s návrhom aj samotnú realizáciu diela.
Práce budú financované formou darov. K realizácii by malo dôjsť následne v priebehu roka alebo dvoch rokov, v závislosti od diela. Podrobnosti k súťaži i výstavbe budú zverejňované na webových stránkach www.mib.sk a www.skutocneobete.sk, ako aj na sociálnej sieti.
Občianske združenie pokračuje v iniciatíve inštitucionalizovať na Slovensku pamätný deň obetí ochorenia COVID-19.
Témy, ktoré hýbu Bratislavou
- Na diaľnici D4 sa zrazila Dacia s Ferrari: Výška škody na športiaku? Je dychberúca!
- Tragédia v centre Bratislavy: Z nadchodu SKOČIL muž priamo na frekventovanú cestu
- FOTO: Parkovisko na Kamzíku opravujú. Pribudnú aj miesta pre zdravotne ťažko postihnutých
- Chcete mať v centre Bratislavy svoj kúsok zelene? Prenajmite si komunitnú ZÁHRADU