Rôzne

BSK plánuje rozvíjať cestovný ruch v pohraničnej oblasti s maďarskou župou

Vytvorenie kultúrno-spoločenského centra v seneckej synagóge, eko-centra v kaštieli v Čunove, komplexný rozvoj prírodného dedičstva v oblasti Malého Dunaja či rozvoj cykloturistiky a integrovanej dopravy sú projekty, na ktorých chce BSK spolupracovať s maďarskou župou Győr-Moson-Sopron.

Ilustračný obrázok k článku BSK plánuje rozvíjať cestovný ruch v pohraničnej oblasti s maďarskou župou
Zdroj: TASR

Bratislavský kraj chce spolupracovať s maďarskou župou Győr-Moson-Sopron v rámci cezhraničnej spolupráce SK-HU 2014–2020. Zhodli sa na tom predsedovia žúp Pavol Frešo a Zoltán Németh. Rokovania sa zúčastnili aj vicežupanka BSK Gabriella Németh a vicežupani GMS Ferenc Ivanics a Péter Pető.

„Pripravené máme viaceré projekty, ktoré chceme robiť v spolupráci s Nitrianskym a Trnavským krajom a so župami Gyor-Moson-Sopron a Komárom-Esztergom. Cieľom týchto projektov je riešil rozvoj územia komplexne, no najmä zlepšiť každodenný život obyvateľov,“ priblížil Pavol Frešo.

V novom programe 2014–2020 je vyčlenených na cezhraničnú spoluprácu 155 mil. eur (ERDF – príspevok EÚ) + 10% štátny rozpočet a 5% vlastné spolufinancovanie. Všetky predstavené projekty sú podľa Zoltána Németha podporovateľné ciele a vie si predstaviť spoluprácu napríklad aj formou výmenných pobytov študentov.

Z hľadiska turizmu a voľno-časových aktivít označili obaja predstavitelia za dôležitý a významný projekt prepojenie Dobrohošť a Dunakiliti.

Jedným z kľúčových projektov je podľa župana Pavla Freša vytvorenie kultúrno-spoločenského centra v synagóge v Senci, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a viac ako 50 rokov neslúži svojmu účelu.

Počíta sa s jej komplexnou rekonštrukciou, vznikne tu aj kultúrny stánok, kde sa budú prezentovať študenti umeleckých škôl, tiež priestor pre expozíciu židovskej kultúry.

Súčasne sa zrevitalizuje priľahlý oddychový park, všetky stavebné objekty sú navrhnuté ako bezbariérové. Areál synagógy bude trvalo prístupný verejnosti a bude slúžiť na oddych a relax s možnosťou organizovania malých príležitostných kultúrnych podujatí v exteriéri.

Historicko-spoločenský význam areálu zvýraznia archeologické nálezy prezentované in situ.

„Zintenzívniť cezhraničné aktivity by mal aj projekt Eko-centrum v Čunove, v rámci ktorého by sa zrekonštruovala ďalšia kultúrna pamiatka – kaštieľ v Čunove. Projekt poskytne širokú škálu možností pre environmentálne a lesnícke vzdelávanie, voľno-časové aktivity, rozvoj turizmu a osvetu v oblasti kultúrneho dedičstva,“ priblížil Pavol Frešo.

Areál prepojí aktivity podunajského regiónu a vytvorí vstupnú bránu do CHKO Dunajské Luhy. Cestovný ruch by mal podporiť aj projekt pre rozvoj oblasti Malého Dunaja, zameraný je na rekreáciu na vode, pričom bude spájať obce a atraktivity športového a rekreačného využitia, prírodne hodnotné územia s prvkami eko-výchovy.

V rámci projektu sa plánujú na území kraja vybudovať dve prístaviská pre nemotorové člny a vybudovať cykloturistické napojenie splavnej trasy s hlavným mestom SR Bratislava, ako nástupným bodom (MČ Bratislava – Vrakuňa).

Posledným predstaveným projektom je vytvorenie tematickej turistickej cesty „SACRA VELO“ s prepojením na významné sakrálne pamiatky od Ráby cez Dunaj až po Moravu.

Foto:Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM