Budúcnosť dunajských nábreží: Pozrite si ich vo virtuálnej realite
Preneste sa do budúcnosti mesta. Svoju predstavu o podobe dunajského nábrežia vytvorili mladí architekti naozaj netradične - vo virtuálnej realite.
Aká budúcnosť čaká dunajské nábrežia? Pokúsili sa ju navrhnúť budúci architekti a ich výtvory naozaj stoja za to. Môžete ich vidieť v priestoroch Fakulty architektúry STU a to rovno virtuálne – s 3D okuliarmi na očiach.
Múzeum Dunaja aj nové PKO
Ak by sa vám v mrazivom počasí nechcelo von, môže si ich výtvory pozrieť pokojne z domu. Stačí, ak si stiahne aplikáciu Virtuálne dunajské nábrežia z google store.
Študenti sa venovali územiu medzi Starým mostom, Mostom Apollo a Prístavným mostom. Riešili spôsob prezentácie lužných lesov, občiansku vybavenosť a zástavbu a navrhovali aj podobu napojenia Chorvátskeho ramena na Dunaja.
„Téma Dunaj a Bratislava je na fakulte tradíciou. V meste zmizlo veľa vecí spojených s Dunajom. V projektoch sme sa sústredili na otázku – prečo vlastne nie je Chorvátske rameno napojené na hlavný tok Dunaja a je slepo odrezané diaľnicou? Výsledok projektu nás prekvapil. V mieste spojenia vznikol atraktívny priestor na verejnú budovu – Múzeum Dunaja či nové PKO,“ hovorí vedúci projektu profesor Vladimír Šimkovič.
Okrem posterov a klasických modelov po prvý raz študenti navrhovali aj digitálne modely. Tie si môžete na výstave pozrieť s pomocou špeciálnych okuliarov na virtuálnu realitu, alebo si ich bude možné stiahnuť do mobilu v podobe aplikácie a na prehliadku použiť papierové virtuálne okuliare tzv. CardBoard.
Od rysovacej dosky k virtuálnej realite
„Kedysi sme mali pravítko a rysovaciu dosku, potom sme robili fyzické modely, potom 3D modely v počítači, teraz sa aj architektom otvára nová forma tvorenia skutočnosti. Môžeme ďalším spôsobom overovať, či bude naša predstava fungovať a ďalším spôsobom ju prezentovať verejnosti. A nasledujúci krok možno bude rozšírenie samotnej architektúry o nový rozmer. Bude zaujímavé, ako sa k tejto výzve architekti postavia,“ povedal koordinátor projektu Viliam Zajíček.
Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prezentovala virtuálnu formu tvorby po prvý raz, no chce v nej pokračovať.
Projekt Virtuálne dunajské nábrežia vznikol na FA STU s podporou Dunajského fondu. Jeho cieľom je netradičnou a modernou formou zaujať verejnosť a podnietiť diskusiu o týchto hodnotných priestoroch v meste. Navrhnuté riešenia je možné sledovať aj in situ – teda priamo na konkrétnom mieste na nábreží a porovnať ich tak priamo s realitou. Umožňuje to práve mobilná aplikácia a špeciálne okuliare.
Projekty vo virtuálnej realite si môžete pozrieť počas víkendu 17. a 18. decembra od 15:00 do 18:00 hod. v priestoroch Fakulty architektúry STU na Námestie slobody 19 v Bratislave.