Fotografie plné nostalgie: TAKTO vyzerala JESEŇ v Bratislave pred polstoročím
Na archívnych snímkach môžete vidieť lístím zapadnuté loďky na Železnej studničke aj opustenú terasu, na ktorej už utíchli tóny letnej večernej zábavy.
Voňavú a farebnú atmosféru jesene vnímajú Bratislavčania v dnešných dňoch podobne ako kedysi. V hlavnom meste si rovnako ako pred rokmi môžete vychutnať pohár chutného burčiaku a v centre aj rozvoniavajúce pečené gaštany. K jeseni tiež patria husacie hody, kvalitná natlačená kapusta zo Stupavy či sladučký skalický trdelník.
Z terás do vinární
Na archívnych snímkach môžete vidieť lístím zapadnuté loďky na Železnej studničke aj opustenú terasu, na ktorej už utíchli tóny letnej večernej zábavy. Spoločenský život sa, ako vždy na jeseň, presunul do viech a krčmičiek, ktorých bolo v hlavnom meste vždy neúrekom a kde sa žilo veselo a družne.
Vinárne sa dali nájsť v Bratislave na každom kroku. Boli obľúbeným miestom stretnutí úradníkov, spisovateľov aj obchodníkov. Ich svojrázna atmosféra je dnes už iba spomienkou.
Vo vinárňach v Starom Meste sa stretávalo najviac stálych hostí. Obľúbení boli Veľkí františkáni na Františkánskom námestí, Malí františkáni na Laurinskej ulici, Šenkvická viecha na Panenskej, Stelzer na Veternej, Lerchner na Suchom mýte, U Albrechta, Modranská vináreň na Vysokej. Milovníci bieleho a červeného moku vyhľadávali aj Alžbetku na Miczkiewiczovej, Hasičský dom na Radlinského, Peknú bránu na Vysokej či Prepoštskú kúria a Slovenská pivnicu na Dunajskej.
Jesenné chute a vône
Varenú kukuricu či gaštany ponúkali predajcovia v centre Bratislavy, ale vychutnať ste si ich mohli aj na tržniciach a otvorených trhoviskách.
Napríklad Stará tržnica na dnešnom Námestí Nežnej revolúcie, od svojho otvorenia 1. novembra 1910 plnila funkciu mestskej tržnice celých 50 rokov. Dnes kultúrna pamiatka, ktorá bola projektom kolektívu architektov Dobisz, Laubner a Nechyba, zahŕňala miesta až pre 600 predajcov. Okrem toho bolo súčasťou tržnice aj 26 separátnych obchodných priestorov.