Historické zábery: Aj takto kedysi vyzerali zimné prázdniny bratislavských detí
Na klziskách bolo rušno najmä počas zimných prázdnin. Bolo treba vyskúšať nové korčule a kvalitu ľadu.
Žiadna termo ani rýchloschnúca výstielka, o nerezovom noži nehovoriac. Len jednoduché korčule, deti zababušené vo vlnených šáloch a čiapkach. Zábavy na ľade bolo kopec – prvé pády aj prvé piruety.
Veselé chvíle na klzisku
Aj keď ešte zima nepriniesla deťom prvé radovánky, školáci z bratislavských sídlisk prežívali veselé prázdninové chvíle na klzisku s umelým ľadom. Malé slečny skúšali svoje prvé piruety, pred bránkami trénovali budúci slávni hokejisti a za mantinelom ich povzbudzovali hrdí rodičia.
Prvé korčule
Vedeli ste, že prvé ľadové korčule patrili lovcom? Vyrábali si ich z kostí zvierat. Spodnú časť dohladka obrúsili, vyvŕtali do nej diery, cez ktoré prevliekli kúsok kože a korčule si priviazali k nohám.
Kosti však neboli jediným „materiálom“, z ktorých sa táto pomôcka k zábavnému pohybu vyrábala. Obľúbeným materiálom bolo tiež drevo. Všetko sa ale zmenilo objavením železa.
Pod plynovými lampami
V decembri roku 1871 bol v Bratislave založený Bratislavský korčuliarsky spolok (Pressburger Eislaufclub, Pozsonyi korcsolya Egylet). V Pálffyovskej záhrade pod Bratislavským hradom bolo 14. decembra 1871 slávnostne otvorené obľúbené klzisko. Bratislavčania si užívali večerné korčuľovanie pod plynovými lampami.
Nariadením ministerstva školstva koncom 19. storočia sa táto zábava dostala aj do osnov školskej telesnej výchovy a v roku 1891 minister školstva prikázal zriadiť na školských dvoroch klziská.