Kam so zranenými chránenými živočíchmi? Bratislave chýba rehabilitačná stanica pre zvieratá
Hlavné mesto má v rámci Slovenska jednoznačne výrazne najväčší počet nahlasovaných a aj reálne riešených prípadov zranených štátom chránených druhov živočíchov.
Bratislave chýba rehabilitačná stanica pre chránené zranené zvieratá. Upozorňuje na to splnomocnenec bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie Andrej Kovarik. Na sociálnej sieti napísal, že zatiaľ sú to len „roky sľubov a otrasná realita“.
Najviac zranených chránených zvierat
Hlavné mesto ma podľa neho v rámci Slovenska jednoznačne výrazne najväčší počet nahlasovaných a aj reálne riešených prípadov zranených štátom chránených druhov živočíchov, ktoré v Bratislave nie je v kritickom čase kam umiestňovať.
„Nehovoriac o tom, že celú agendu má na starosti jeden zle zaplatený človek. V čase, keď som pohotovosť riešil aj ja, nám vedenie štátnej inštitúcie vyčítalo, že sme publikovali fotku z reality dňa, keď sme mali ešte aj na stole v kancelárii, alebo často doma viaceré mláďatá, ktoré bolo treba zachrániť,“ napísal Kovarik.
Ako tvrdí, ubehli roky a vedenie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR „kašle“ na vyriešenie zabezpečenia tejto služby.
Chýba rehabilitačná stanica
Štátni ochranári na margo slov splnomocnenca uviedli, že v súčasnosti pripravujú potrebné kroky k tomu, aby čo najefektívnejšie vyriešili situáciu s umiestňovaním hendikepovaných druhov živočíchov na území hlavného mesta.
„Vzhľadom na to, že v súčasnosti ŠOP SR nedisponuje vhodným pozemkom, nebola zatiaľ vybudovaná interná rehabilitačná stanica, a preto sú prijaté zranené druhy chránených živočíchov odvážané do okolitých rehabilitačných zariadení, s ktorými má ŠOP SR uzavretý zmluvný vzťah o preplácaní výdavkov na starostlivosť o hendikepované druhy živočíchov,“ vysvetlila ŠOP SR.
Pomôže ZOO?
V tejto súvislosti rokovala aj s bratislavskou ZOO, ktorá je v správe mesta Bratislava a podľa štátnych ochranárov je teda i v dosahu splnomocnenca Kovaríka cez osobu primátora. V minulosti v tejto ZOO bola umiestnená rehabilitačná stanica, ale po určitom čase túto činnosť zoo ukončila a rokovania o opätovnom obnovení spolupráce sú podľa ŠOP SR zatiaľ neúspešné.
„V prípade, že má pán splnomocnenec Kovarik rovnako ako ŠOP SR záujem o riešenie tejto situácie, uvítali by sme spoločné rokovania, ktoré umožnia takýto druh spolupráce, čím by sa problematika starostlivosti o hendikepované druhy živočíchov na území hlavného mesta vyriešila,“ vyhlásili štátni ochranári.
Zároveň podotkli, že ŠOP SR začína rokovania aj s Univerzitou Komenského v Bratislave vo veci zriadenia rehabilitačnej stanice ako demonštračného objektu na pôde univerzity.
Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.