Martin Novodomec: TENTORAZ JE TO INÉ
Prečo je na Slovensku najnižšia účasť v eurovoľbách v celej Európe? Nevieme čo tým ovplyvníme, nesúhlasíme s integráciou alebo nás jednoducho Európa nezaujíma. Tentoraz je to iné, čo potvrdzuje aj politická ponuka.
„TENTORAZ JE TO INÉ“ je heslo kampane vo voľbách do Európskeho parlamentu. Teraz má hlas voliča väčšiu váhu, pretože nerozhoduje už iba o zložení parlamentu a rozložení síl, ale Lisabonskou zmluvou získal významnejšie právomoci i kompetencie. V týchto voľbách má každý z nás jedinečnú možnosť. Raz za päť rokov priamo ovplyvniť chod Európskej únie. Európsky parlament ovplyvňuje každodenný život občanov EU, preto je dôležité sa ich zúčastniť. Intenzita a vystupňovanie politického záujmu na Slovensku ilustruje 29 politických strán postavených v boji o 13 poslaneckých mandátov. Vážnosť situácie dokladuje aj záujem predstaviteľov tvrdších pravicovo-extrémistických, populistických a euroskeptických strán, ktorí mobilizujú svojich voličov. Je zrejmé, že v týchto voľbách bude významnejšie rozhodovať sila posolstva a skúsenosť osobností s európskou politikou.
Odporúčanie ísť voliť a voliť rozumne je predovšetkým v akcente dvoch vecí. Zle chápané, resp. nechápané spoločné hodnoty Európy a nezodpovedné hospodárenie jednotlivých členov. Všeobecne je európska integrácia chápaná iba ako ekonomický a politický spolok, kde ide o postupné zbližovanie hospodárstiev a legislatívy jej členov. No významnejšie ako spájanie v materiálnej rovine je spájanie v pohľadoch a chápaní hodnôt ako život, sloboda a ľudská dôstojnosť. Jasnými predstaviteľmi a zástancami týchto hodnôt sú kresťanskí demokrati, ktorí už druhé volebné obdobie patria k najvýznamnejším iniciátorom v obhajovaní hodnôt v Európskom parlamente. Majú jasné, čitateľné a zodpovedné postoje k obhajobe života od počatia po prirodzenú smrť, výchovy detí patriacej primárne do rodiny ako aj posilneniu a podpore inštitúcie manželstva a rodiny. Druhým významným dôvodom ísť voliť je zodpovedné hospodárenie jednotlivých členov. Hospodárska kríza ani zďaleka nie je zažehnaná a je potrebné prejsť k radikálnejším krokom. V dôsledku nezodpovednosti jednotlivých štátov pri dodržiavaní inflácie, deficitu a zadlženosti hospodárska kríza zasiahla aj viaceré krajiny, ktoré boli v hospodárení príkladom. Vzrastajúci euroskepticizmus a krajný extrémizmus je len odrazom toho, že občania majú tendenciu si zvoliť radšej ľahšiu cestu odmietania ako hľadania vhodného riešenia.
Verím, že si nakoniec vyberiete správne. A na záver mám pre Vás dve rady. Prvou je na zváženie skutočná realizovateľnosť programu a priorít kandidátov a ich politických strán a druhou je zváženie persóny, ktorú tam chceme mať, pretože aj sila osobnosti, výsledky a skúsenosť s európskou politikou sú rozhodnutím, ktoré nebude iba 5 ročným experimentom.
Martin Novodomec – kandidát na poslanca do EP