Mnohostrannosť židovského kultúrneho dedičstva približuje nová výstava
Znovuobjavené dedičstvo je názov výstavy, ktorá sa tento týždeň začala vernisážou v Židovskom komunitnom múzeu v synagóge na Heydukovej ulici v Bratislave.
Na výstave spolupracoval aj bratislavský samosprávny kraj. Jej cieľom je predstaviť návštevníkom mnohostrannosť židovského kultúrneho dedičstva.
„Poznať históriu je veľmi dôležité. História je to čo nás formuje, ovplyvňuje i posúva ďalej. Preto sme sa podieľali aj na tomto projekte. Bolo to v rámci dlhodobej spolupráce župy s Neinvestičným fondom židovského kultúrneho dedičstva Menorah a výstavu sme podporili finančnou sumou vo výške 5-tisíc eur,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
Výstava pod názvom Znovuobjavené dedičstvo je výsledkom systematického výskumu Židovského komunitného múzea s mnohými slovenskými i zahraničnými partnermi. Autormi projektu sú Maroš Borský, Jana Švantnerová a kolektív.
Bohatá výstava
Na výstave sú inštalované vzácne textílie, ktoré v minulosti jednotlivci venovali bratislavským synagógam s cieľom naplniť tzv. chiddur micva, teda skrášliť splnenie náboženského prikázania poskytnutím zdobených rituálnych predmetov.
Výstavný projekt prináša aj prezentáciu výsledkov výskumov, zdokumentovania a zozbierania faktografických údajov zo židovskej histórie, najmä vzácne a slávnostné náboženské textílie, množstvo písomných a fotografických dokumentov a iných artefaktov.
Súčasťou otvorenia výstavy bol večerný koncert v galérii Nedbalka v Bratislave v podaní Pressburger Klezmer Band. Počas neho odzneli skladby bratislavského rodáka, skladateľa Abrahamsona, ktorému sa v marci 1939 podarilo utiecť z Bratislavy a jeho dcéra dnes žije v Tel Avive. Koncert bol podporený z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry v rámci oblasti podpora hudobného umenia.
Čítajte tiež: Na výstave Znovuobjavené dedičstvo si môžete pozrieť vzácne predmety