Nezmyselné masakrovanie? Minister Ján Budaj dal prešetriť úhyn rýb pri Čunove
Začiatkom minulého týždňa ochranármi, ale aj bežnými občanmi otriasol pomerne veľký úhyn rýb pri Čunove.
Smutné obrázky kolovali sociálnymi sieťami a nenechali chladnými nikoho, komu aspoň trochu záleží na prírode.
„Rameno Dunaja v Čunove. Zbytočne uhynuté trofejné ryby. Ľudská ľahostajnosť a nezáujem o prírodu v plnej kráse,“ napísali aktivisti k fotografiám, ktoré vyvolali rozruch.
Záujem ministra
Informácie o tragédii sa dostali až k ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi. Udalosť sa stala v čase, keď Vodohospodárska výstavba v rámci bežnej manipulácie odstavila vodnú elektráreň v Čunove. Po opätovnom uvedení elektrárne do prevádzky pri zníženom prietoku cez haťové pole ryby mohli uviaznuť medzi kameňmi.
"Musíme preveriť čo sa stalo. Buď pochybili vodohospodári tým, že prietok znížili príliš rýchlo, a tak ryby, ktoré nestihli odplávať do starého koryta Dunaja, uviazli v pasci. Druhou možnosťou je chyba užívateľa revíru, či postupoval podľa zákona a urobil všetko preto aby úhynu zabránil,“ reagoval Ján Budaj.
Tlak verejnosti
Ochranári sú presvedčení, že verejnosť nesmie v podobných prípadoch mlčať.
„To, čo dovolili kompetentné osoby v Čunove sa deje na našich vodných plochách skoro na celom Slovensku.Chcem poďakovať za obrovský počet zdieľaní, pretože aj touto cestou poukážeme na nezmyselné masakrovanie rýb a iných živočíchov,“ napísali aktivisti na facebookovej stránke Zväzové Vody SR.
Z podnetu ministra Jána Budaja Okresný úrad v sídle kraja preskúma, či vodohospodársky podnik postupoval podľa manipulačného poriadku. Príslušná sekcia ministerstva vykoná kontrolu aj u užívateľa revíru.