Nie z každej studničky v lese sa dá napiť. Ak nechcete riskovať, pripravte sa vopred
Väčšina studničiek v bratislavskom lesoparku je pekne upravená. Aká voda z nich však vyteká?
Železná studnička dostala názov podľa železitej vody, ktorá na jej území pramenila. V súčasnosti sa v bratislavskom lesoparku nachádza až 13 studničiek. Väčšina z nich je pekne upravená a majú aj svoje mená. Známa je studnička na Partizánskej lúke, studnička Lom, Šenkárka, Zbojníčka, Himligárka, Máriin prameň či Malý Slavín.
Osem pitných prameňov
Organizácia Mestské lesy v Bratislave (MLB) podrobuje každý rok vodu z viacerých studničiek chemickému rozboru.
„Štandardy na pitnú vodu sú veľmi prísne a skúma sa celkovo 24 rôznych parametrov. Zameriavame sa na baktérie, mikroorganizmy, pH, dusitany, ale aj pach či zafarbenie vody. Ak je čo i len jeden parameter mimo normy, voda je označená ako nepitná,“ vysvetľujú MLB na sociálnej sieti.
Pri niektorých studničkách je pritom problémom len nevyhovujúce pH, čo pri občasnom pití nemá vplyv na zdravie. MLB by chceli v budúcnosti preto k studničkám umiestniť tabule s popisom, prečo by sa konkrétny prameň nemal piť.
Zo studničiek, v ktorých sa našla aj prítomnosť baktérií, sa však piť rozhodne neodporúča.
Napiť sa tento rok smelo môžete zo Železnej studničky II.rybník, z prameňa II. kameňolom, pitné sú tiež studničky Slalomová lúka, Partizánska lúka, Malý Slavín, Máriin prameň, Jarošová a Zbojníčka. Fotografie a mapku studničiek nájdete TU.
Určite nepite vodu z prameňa Johanka, Dlhá lúka – Pod dubmi, Himligárka, Šenkárka a Chladná.