Nina Táborská Rôzne

OBRAZOM: Devínska Kobyla má nový náučný areál, takto vyzerá

Dozvedieť sa, aké zvieratá v oblasti žijú, ktoré z lúk sú najvzácnejšie a ktoré najohrozenejšie, či nazrieť do hmyzieho hotela – aj to budú môcť po novom návštevníci bratislavskej Devínskej Kobyly. Dnes tam totiž slávnostne otvorili nový prírodovedný náučný areál.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Devínska Kobyla má nový náučný areál, takto vyzerá
Zdroj: TASR

"Napriek unikátnosti Devínskej Kobyly a skutočnosti, že sa v blízkosti Bratislavy nachádza lokalita s takou vysokou biodiverzitou, je povedomie verejnosti o prírodných hodnotách tohto územia stále veľmi nízke.

Práve náučný areál má prispieť k zlepšeniu v tejto oblasti," tvrdí Ján Šeffer, riaditeľ Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE, ktorý náučný areál niekoľko rokov tvoril. Jeho súčasťou sú dnes lesný a stepný chodník, paleontologické ihrisko, hmyzí kút a salaš. „Veríme, že areál pritiahne pozornosť a zaujme veľkých aj malých návštevníkov,“ do­dal.

Pri vstupe na územie sa návštevníci dozvedia o území európskeho významu. Na zelenom turistickom chodníku prechádzajúcom cez les zase Bratislavčanov informačné tabule oboznámia s lesnými spoločenstvami.

„Pokiaľ sa rozhodnete pre žltú turistickú značku, dozviete sa zase o najvzácnejších a najohrozenejších spoločenstvách Devínskej Kobyly, ktorými sú suchomilné a teplomilné lúky. Tie ohrozuje postupujúca sukcesia a invázne dreviny,“ vysvetľuje inštitút. V území je rozmiestnených aj desať malých tabuliek, ktoré poukazujú na vybrané druhy vzácnych rastlín a živočíchov.

Zo svahov Kobyly môžu turisti obdivovať aj Moravské pole na pravom brehu rieky Moravy, kde sa v minulosti odohrávali boje. Ich význam Bratislavčanom povie zase historická tabuľa.

Súčasťou areálu sú aj interaktívne drevené prvky v okolí Weitovho lomu. Májka fialová v nadživotnej veľkosti, lavička v tvare motýľa modráčika či hmyzí hotel priblížia návštevníkom ríšu hmyzu, ktorá tvorí súčasť fauny xerotermných spoločenstiev. Deti si môžu zase posedieť na drevených kozách a ovciach, ktoré majú symbolicky znázorňovať nevyhnutnosť obnovy pastvy na zachovanie vzácnych lúčnych druhov. Nechýba ani paleopieskovisko a paleochodníček.

„Tie sa nachádzajú v blízkosti Sandbergu a návštevníkom približujú tajuplný život praveku, ktorý čas vytesal do skál, na ktorých môžu obdivovať dávno stratený svet,“ dodáva inštitút.

Náučný areál realizovala organizácia DAPHNE – IAE v rámci projektu LIFE+ Príroda „Obnova území NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislava“.

Prečítajte si tiež: Bratislava chystá nové trasy pre horských cyklistov

Devínska Kobyla
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM