Osud Bratislavského lesoparku je v rukách mestských poslancov. O jeho budúcej podobe sa rozhodne už dnes
Dnes sa sa uskutoční hlasovanie, na ktorom poslanci Mestského zastupiteľstva rozhodnú o budúcej podobe Bratislavského lesoparku. V posledných rokoch sa územie stáva čoraz atraktívnejšie pre Bratislavčanov. Aktivisti požadujú najmä vyhlásenie moratória na obnovnú úmyselnú ťažbu v nasledujúcom roku.
Projekt občianskej inciatívy „Zachráňme Železnú studienku a Vydricu!“ sa posúva do záverečnej fázy, toto sú požiadavky aktivistov:
- Vyhlásenie moratória na obnovnú úmyselnú ťažbu v nasledujúcom roku
- Zníženie ročnej ťažby na 1/3 súčasného stavu na 10 rokov
- Vyhlásenie min 820 ha z celkových cca 3-tisíc hektárov lesoparku za nepoľovnú plochu
- Vytvorenie presných pravidiel poľovníctva, obmedzenie vjazdu áut v územiach, kde dochádza k častým stretom s cyklistami a bežcami
- Vyhlásenie čiastočnej stavebnej uzávery
- Chrániť oblasť Železnej studienky pred rozmachom developerských projektov
Bratislava24.sk informoval člen iniciatívy Naše Karpaty, za záchranu oddychových území a lesov v okolí Bratislavy, Jakub Mrva.
V posledných rokoch sa územie stáva čoraz atraktívnejšie pre obyvateľov mesta ako jedna z obľúbených lokalít na krátkodobú rekreáciu v prírode. Problém je však v tom, že príjemnej rodinnej prechádzke, cyklistom či bežcom zabraňujú v ich aktivitách zničené chodníky, ktoré sú plné blata a kamióny s drevom, jazdiacich pomedzi nich.
Rozhodovanie Mestského zastupiteľstva nebude ľahké
Okrem tlaku vedenia organizácie Mestských lesov v Bratislave na zotrvanie v súčasnom stave, bude pravdepodobne potrebné prekonať aj odpor poľovníckej loby. Podľa aktivistov si situácia vyžaduje zmenu hospodárenia k posilneniu rekreačnej funkcie.
Iniciatíva Naše Karpaty sa spojila s ďalšími organizáciami a občianskymi združeniami a spoločne vypracovali komplexný dokument na podporu rekreácie v lesoparku. Cieľom je udržať územie pre potreby bežných obyvateľov na šport, oddych a rekreáciu.
Maratón rokovaní
Materiál je teda výsledkom maratónu rokovaní občianskych združení a iniciatív s predstaviteľmi magistrátu a odborných organizácií. Kompromis sa podarilo dosiahnuť vo všetkých bodoch, až na rozšírenie bezzásahových území, ktoré z návrhu vypadli pre obavy z nepriechodnosti prírodnejšieho lesa.
Iniciatíva získala podporu takmer dvadsiatky bratislavských občianskych združení a sympatie Bratislavčanov. Príspevková organizácia Mestské lesy Bratislava však vyjadrila nesúhlas so spoločným návrhom v bodoch dlhodobého zníženia ťažby, obmedzenia poľovníctva vymedzením nepoľovných plôch v najnavštevovanejších miestach lesoparku a so zvýšením obmedzenia vjazdu automobilov.
O budúcnosti sa rozhodne dnes
Materiál na rokovanie zastupiteľstva predkladá primátor Milan Ftáčnik spolu s námestníkom primátora Jánom Budajom, a protikandidátom na primátora Ivom Nesrovnalom. Medzi spolupredkladateľov patria aj poslanci Zuzana Dzivjáková, Anna Dyttertová, Igor Bendík, Ján Hrčka, Michal Muránsky, Ján Panák a Jozef Uhler.
Hlasovanie sa uskutoční dnes od 16.00 hodiny v budove Bratislavského magistrátu na Primaciálnom námestí.
Iniciatívu Naše Karpaty podporujú:
LZ VLK, BROZ, Inciatíva Zachráňme Železnú studienku, Naše Karpaty, OZ Za lepšiu Kolibu, Iniciatíva Bratislava otvorene, Naša Bratislava, CEEV Živica, Nadácia Ekopolis, OZ Lúka, RPS – Ochrana dravcov na Slovensku, Karpatský ochranársky spolok, Klub bratislavských turistov, Klub Stráže prírody, Turistický klub, MV SZOPK Bratislava -Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, Priatelia Zeme –SPZ, Greenpeace