Plány na rok 2017: Mesto opraví fontánu, postaví nové parkoviská aj cyklochodníky
Návrh rozpočtu môže v súčasnosti pripomienkovať verejnosť. V decembri o ňom budú rozhodovať mestskí poslanci.
Bratislava plánuje v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 339 miliónov eur. S takouto sumou počíta návrh rozpočtu, ktorý môže v súčasnosti pripomienkovať verejnosť a následne budú o ňom v decembri rozhodovať mestskí poslanci.
Vynovia aj Fontánu Družby
Prioritami budúcoročného rozpočtu sú doprava, sociálne služby, výraznejšia podpora základných umeleckých škôl a centier voľného času, cyklodoprava či rozvoj verejnej infraštruktúry. V roku 2017 sa napríklad plánuje rekonštrukcia Fontány Družba na Námestí Slobody za 120-tisíc eur.
V rozpočte plánuje samospráva zvýšiť výdavky na verejnú dopravu, budovanie nových a udržiavanie už existujúcich cyklotrás, budovanie nových chodníkov, ako aj bezbariérových priechodov pre chodcov.
„Napriek vyrovnanosti na príjmovej a výdavkovej strane rozpočtu sa zameriavame aj na zvýšenie výdavkov na čistotu verejných priestranstiev, zeleň, opravu cestnej infraštruktúry a bokom nezostane ani školstvo,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s tým, že návrh počíta aj so zvýšením výdavkov na základné umelecké školy a centrá voľného času. Hlavné mesto chce dať viac financií aj na podporu kultúry v meste.
Celkové príjmy rozpočtu 2017 sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyššie o 21 percent, a to hlavne z dôvodu zapojenia príjmov z európskych zdrojov, ale aj vyšších daňových a nedaňových príjmov. V rozpočte sa počíta aj so zvýšenými vynútenými výdavkami.
Znižujú zadĺženosť
Medzi ne napríklad patrí financovanie výstavby náhradných nájomných bytov v hodnote 5,1 milióna eur a s tým spojené aj náhrady nájomného v odhadovanej hodnote tri milióny eur. V rozpočte na rok 2017 sa navrhujú celkové vyššie výdavky hlavne v oblasti kapitálových výdavkov o asi 82 percent, ale aj bežných výdavkov o približne osem percent v medziročnom porovnaní.
„Pokračuje sa v znižovaní celkovej dlhovej zaťaženosti. V roku 2017 dosiahne dlhová zaťaženosť hodnotu 51,97 percent. Pre porovnanie, v roku 2015 bola dlhová zaťaženosť vo výške 57,7 percenta,“ informuje mesto.
Doprave pomôžu zdroje Európskej únie
Rozvoj mesta sa prioritne orientuje na aktivity financované zo zdrojov Európskej únie, v ktorých mesto platí iba spoluúčasť. Ide predovšetkým o projekty z oblasti dopravy. V budúcom roku sa bude pripravovať budovanie druhej časti električkovej trate v Petržalke Bosákova – Janíkov dvor. Pripravovať a realizovať sa bude aj modernizácia električkových radiál, Karlovesko – Dúbravskej, Vajnorskej a Ružinovskej.
Súčasťou rozpočtu je aj projekt Bratislava sa pripravuje na zmeny klímy, ktorého súčasťou je revitalizácia Námestia Slobody.
Bratislava chce pokračovať v rekonštrukciách ciest, chodníkov a priechodov. Navrhuje sa aj realizácia nových cyklotrás Starohájska, Alstrova – Pekná Cesta, Rožňavská – úsek Tomášikova a príprava nových projektových dokumentácií. Počíta sa aj s výstavbu nových parkovísk na uliciach Pri Kríži či Röntgenova a nových parkov v Karlovej Vsi a Dúbravke.
Mesto zároveň navrhlo vyššie výdavky na bezpečnosť v meste, ktorú zabezpečuje mestská polícia.