Pomoc preživším holokaust a politickým väzňom. Post Bellum spustilo iniciatívu NEZABÚDAME NA VÁS
V domove Ohel David na Panenskej ulici žijú predovšetkým ľudia, ktorí prežili holokaust.
Slovensko si včera pripomenulo prvý transport slovenských Židov do Osvienčimu. 25. marca 1942 nastúpilo do vagónov, pôvodne určených na prepravu dobytka, 1000 mladých žien a dievčat. Vojnu prežila len hŕstka z nich.
Preživšia
Jedna z mála, ktoré to prežili a stále je medzi nami, býva v domove Ohel David. Práve tam odštartovalo občianske združenie Post Bellum, ktoré zaznamená osudy prenasledovaných ľudí, svoju iniciatívu NEZABÚDAME NA VÁS. Títo seniori sú totiž aj v dôsledku toho, že vo vojne stratili väčšinu svojich príbuzných, najosamelejší.
„Pomoc ponúkame tým, ku ktorým máme najbližšie: pamätníkom a pamätníčkam, ktorí nám v rámci dokumentačného projektu Príbehy 20. storočia vyrozprávali svoj životný príbeh. Dobrovoľníci zabezpečia pre seniorov bezkontaktným spôsobom nákupy, vyzdvihnutie liekov, prechádzky so psami alebo podporu po telefóne,“ vysvetlil Marian Jaslovský z Post Belum.
Bezplatná linka
Združenie spustilo tiež bezplatnú linku 0800 22 11 80, ktorá je určená na pomoc starším ľuďom, ohrozeným v čase šíriacej sa vírusovej nákazy. Iniciatíva sa obracia na verejnosť a médiá s prosbou o pomoc: hľadajú sa dobrovoľníci a dobrovoľníčky. Prihlásiť sa môžu prostredníctvom webu.
Aktivita
Seniori, ktorí zažili holokaust alebo príkoria od komunistov, môžu tiež prispieť k zlepšeniu kolektívnej pamäti.
„Okrem pomoci ponúkame seniorom tiež možnosť byť aj v súčasnej situácii aktívni. Pamätníci sa môžu zapojiť do projektu, v ktorom môžu telefonicky aj zdieľať svoje spomienky s mladšími ľuďmi,“ uzavrel Marian Jaslovský.