Poslanci nebudú riadiacimi členmi v mestských podnikoch. Schválili si nové, transparentnejšie pravidlá
Aký je obsah nových pravidiel? Zvýšenie kontroly, efektivity, transparentnosti štatutárnych orgánov mestských spoločností či povinnosti zverejňovania informácií. Nové zásady spolupráce mesta a jeho podnikov prinášajú systém vzájomných bŕzd a protiváh.
Zásady schválili na svojom rokovaní bratislavskí mestskí poslanci, ktorí na základe prijatých pravidiel nebudú môcť byť členmi v riadiacich orgánoch mestských spoločností.
„Je to veľmi významný signál, že mesto Bratislava sa ide profesionalizovať a ide cestou odbornosti voči svojim komunálnym podnikom,“ povedal primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal. Primátora zároveň poslanci požiadali, aby zrealizoval výber predsedov predstavenstiev strategických obchodných mestských spoločností v zmysle týchto zásad.
Bez straníckych nominácií
Podľa týchto zásad sa majú zjednotiť a posilniť kontrolné právomoci dozorných rád, tak aby ich schvaľovaniu podliehali zásadné dokumenty hospodárenia. Zároveň dozorná rada bude môcť nadpolovičnou väčšinou všetkých členov schváliť návrh valnému zhromaždeniu na odvolanie člena predstavenstva.
V dozorných radách sa zjednotí počet i odmeňovanie členov strategických obchodných spoločností. Taktiež sa zníži počet o dvoch členov štatutárnych orgánov podnikov, v ktorých bolo doteraz sedem a viac členov.
Vylúčia sa aj stranícke nominácie do štatutárnych orgánov. Výber predsedu predstavenstva, generálneho riaditeľa, bude prebiehať len prostredníctvom výberového konania.
Výberová komisia aj s pozorovateľmi
Výberová komisia bude mať 11 členov a to troch z mestského Bratislavského klubu, dvoch z Klubu pre Bratislavu, po jednom členovi bude mať Pravicový klub, klub Praví poslanci, klub Bratislava inak a poslanecký klub strany Most-Híd. Dvoch zástupcov bude mať v komisii primátor.
Súčasťou komisie môžu byť aj pozorovatelia z radov mimovládnych organizácií, no bez práva hlasovať. Komisia bude rozhodovať trojpätinovou väčšinou všetkých členov. Od uchádzačov do riadiacich funkcii sa bude vyžadovať podrobný profesijný životopis či rozvojový plán spoločnosti. Komisia vyberie pre každý mestský podnik troch až piatich kandidátov, ktorí postúpia do druhého kola.
Vybraní uchádzači sa budú musieť zúčastniť aj otvorenej verejnej prezentácie. Schvaľovanie kandidátov na funkciu predsedu predstavenstva, generálneho riaditeľa, ako aj ostatných členov štatutárnych a kontrolných orgánov mestských spoločností, bude podliehať schváleniu mestského zastupiteľstva a menovaniu primátorom hlavného mesta.
Odmeny bude po novom schvaľovať zastupiteľstvo
Podľa nových zásad má rozhodnutia o rozdelení zisku, mimoriadnych odmenách či podieloch na zisku člnom orgánov mestských spoločností schvaľovať mestské zastupiteľstvo. Poslanci zároveň nebudú môcť mať pracovnoprávny vzťah so spoločnosťou s majetkovou účasťou mesta. Taktiež nebudú členmi štatutárnych orgánov týchto podnikov, pokiaľ budú posilnené právomoci dozorných rád.
Mestskí poslanci prijali v máji uznesenie, ktoré taktiež riešilo riadenie a obsadzovanie mestských podnikov, to znamená podnikov, kde má mesto majoritnú majetkovú účasť. Primátor Nesrovnal však jeho výkon začiatkom júna pozastavil. Nechcel totiž, aby sa mestskí poslanci mohli stať súčasťou predstavenstiev v komunálnych podnikoch.
O spôsobe obsadzovania riadiacich a výkonných orgánov mestských firiem nakoniec primátor v posledných týždňoch rokoval aj so zástupcami nezávislých inštitúcií z tretieho sektora.