Rôzne

Rok 2018 predčil očakávania 30% opýtaných: Najviac spokojní boli mladí ľudia

Takmer 30 percent Slovákov považuje rok 2018 z hľadiska osobného života za lepší, ako očakávali na jeho začiatku, 20 percent ho považuje za horší.

Ilustračný obrázok k článku Rok 2018 predčil očakávania 30% opýtaných: Najviac spokojní boli mladí ľudia
Zdroj: TASR

Spokojnosť alebo nespokojnosť najčastejšie spôsobujú osobná oblasť, finančná či rodinná situácia a zdravotný stav. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra Go4insight na prelome novembra a decembra.

„Rok 2018 bol celkovo hodnotený priaznivejšie ako rok 2017. V porovnaní s predchádzajúcou vlnou prieskumu tento rok sa mierne zvýšil podiel tých, čo končiaci sa rok hodnotili pozitívnejšie (o jeden percentuálny bod), a zároveň sa znížil podiel tých, čo hodnotili rok negatívnejšie (o tri percentuálne body),“ informovala agentúra.

Z prieskumu vyplýva, že zásadným faktorom vplývajúcim na spokojnosť s končiacim sa rokom je vek. Najspokojnejší boli mladí ľudia, najstarší boli spokojní najmenej. Rok 2018 bol lepší ako očakávania pre viac ako 40 percent mladých dospelých do 30 rokov, kým horší bol pre menej ako 15 percent.

Podľa výsledkov prieskumu je šesťdesiatka hraničným vekom, od ktorého podiel nespokojných prevyšuje podiel spokojných. Najmenej spokojná je najstaršia veková kategória nad 70 rokov, pričom končiaci sa rok bol lepším len pre šesť percent z nej a horší pre viac ako tretinu.

Z prieskumu tiež vyplýva, že štyroch z desiatich Slovákov (44 percent) pri pozitívnom hodnotení ovplyvnilo zlepšenie ich finančnej situácie. Spokojných s rokom bolo z pohľadu rodiny či partnerských vzťahov 43 percent. S oblasťou osobného života to bolo 39 percent a pre 35 percent bolo dôležitým zdrojom spokojnosti zlepšenie v pracovnej oblasti.

Pri negatívnom hodnotení končiaceho sa roka dominoval medzi dôvodmi zhoršený zdravotný stav, a to u 48 percent.

Druhým najčastejším faktorom bola finančná situácia (42 percent). Ďalej zhoršenie politickej situácie (takmer 31 percent) či všeobecná negatívna nálada v slovenskej spoločnosti (31 percent).

Kvantitatívny prieskum realizovala agentúra na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov na prelome novembra a decembra. Respondenti boli vo veku od 15 do 79 rokov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM