Sme mestom vandalov? Užitočné kontajnery musia ísť preč kvôli poškodeniam
Nové zberné nádoby pribudli v Petržalke v polovici decembra minulého roka. Hoci stoja nemalú sumu, už sa našli "experti", ktorí ich zdemolovali.
Petržalka spolu so spoločnosťou Asekol SK sťahuje zo štyroch lokalít červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad. Dôvodom je vandalizmus a poškodzovanie týchto stacionárnych zberných nádob, ktoré majú prispieť k ochrane životného prostredia. Či sa kontajnery ešte vrátia späť, je podľa kompetentných otázne. Zberné nádoby ostávajú zatiaľ v ďalších 11 lokalitách.
Neváhajte a volajte políciu
„Je veľká škoda, že práve v Petržalke dochádza k poškodzovaniu kontajnerov na drobný elektroodpad, ktorý tvorí približne jedno percento z celkového objemu vyprodukovaného odpadu v najväčšej mestskej časti,“ konštatuje Daniela Vašková Kasáková, vedúca oddelenia životného prostredia.
Zberné nádoby sa sťahujú z Fedinovej, Jasovskej a Švabinského ulice a tiež Mánesovho námestia.
Samospráva zároveň vyzýva obyvateľov, aby v prípade zistenia úmyselného poškodzovania kontaktovali mestskú políciu. Obrátiť na okrskárov je možné aj prostredníctvom e-mailovej adresy okrskar.petrzalka@mp.bratislava.sk. „Vzhľadom na poškodenie kontajnera, ktoré presahuje výšku 266 eur, dochádza takýmto konaním k spáchaniu trestného činu,“ upozorňuje mestská časť.
Užitočné nádoby
Do stacionárnych kontajnerov patria napríklad mobilné telefóny, IT zariadenia, hoby náradie, kuchynské spotrebiče, elektronické hračky, batérie, všetok drobný elektroodpad s maximálnymi rozmermi 51 × 36 × 40 centimetrov, teda kalkulačky, rádiá, prehrávače, slúchadlá, fotoaparáty, videokamery či elektrické hudobné nástroje.
Nepatria do nich televízory, monitory, žiarivky a úsporné žiarovky, komunálny odpad, zdravotnícky materiál či bioodpad. „Nevhadzujte elektroodpad prekračujúci rozmery vhadzovacieho otvoru, nebezpečný odpad, autobatérie, farby, plasty, oleje,“ apeluje mestská časť.
Nové stacionárne zberné nádoby pribudli v Petržalke v polovici decembra minulého roka. Každá z nádob má senzor na snímanie naplnenia, čím je možné zabezpečiť ich efektívne vyprázdňovanie.
Mohlo by vás zaujímať
- Karlovešťania vo veľkom upratujú: Kontajnery na elektroodpad praskajú vo švíkoch
- Užitočná eko novinka v Bratislave: Kontajnery na elektroodpad
- Otrasný pohľad: Pri obľúbenej prechádzkovej trase vznikla obrovská skládka odpadu
- Kontroverzný vrecový zber odpadu: Mesto ho rozširuje do ďalších mestských častí