VIDEO: Tlupa DIVIAKOV v Bratislave. Medzi PANELÁKMI opäť pochodovalo takmer 40 zvierat
Už je to takmer bežný jav. Veľká diviačia rodina sa v noci presúva na Kramáre a nad ránom s plnými bruchami naspäť do lesa či do opustených záhrad.
Pred pár dňami sme vás informovali, ako si diviačia rodina vykračuje okolo 5.30 hod. cez priechod pre chodcov na Kramároch. „Safari“ zážitok sa opäť zopakoval a obyvatelia mestskej časti zachytili stádo diviakov, ako si to neskoro večer namierili medzi paneláky.
Rajský život v záhradách
Video obyvateľov Kramárov zdieľal na sociálnej sieti poslanec mestského zastupiteľstva za Mestskú časť Bratislava-Nové Mesto Jakub Mrva, ktorý zároveň vysvetlil, ako rieši samospráva tento problém.
„Snažíme sa zistiť, kde majú ležovisko. Či na okraji lesa alebo v nejakej z mnohých zarastených neudržiavaných záhradách v okolí Magurskej. Je možné, že chodia z areálu bývalých Štúdií Koliba, ktorý priamo susedí s lesom. Mestská časť na môj podnet vyzvala viacerých vlastníkov záhrad a developerských pozemkov, aby si ich vyčistili od kríkov a buriny. Diviaky na takýchto pozemkoch majú dokonalé podmienky na život. Nikto ich neruší a majú dostatok potravy,“ vysvetľuje Mrva.
Odlov diviakov medzi domami, tak ako to navrhujú niektorí Bratislavčania, je podľa neho problematický. „Z môjho pohľadu je strieľanie z guľových zbraní medzi domami či chatami nedobrý nápad. Odrazená či zblúdilá guľka môže ľahko zaletieť do okna…,“ uvádza Mrva.
Poľovníci preto lovia diviaky v lese, ale v Bratislave je to taktiež komplikované, pretože po lese sa stále prechádza veľa ľudí, a to aj po zotmení alebo skoro ráno.
Stretnutie s diviakom
Diviak je podľa plachý tvor, ktorý neútočí, pokiaľ sa necíti ohrozený. Niekedy však môže na človeka pokojne pozerať a čakať, či nedostane niečo na jedenie. Odborníci však radia, aby ľudia diviakov nekŕmili, prirodzenej potravy majú dostatok. Nebezpečný môže byť zranený diviak, alebo keď sa človek dostane medzi samicu a jej mláďatá.
Rozhodne k diviakom nepúšťajte psov a majte ich na vôdzke. V prípade nebezpečenstva volajte mestských alebo štatnych policajtov.
„Ak uvidíte diviakov medzi domami, nahláste ich samospráve, tá bude ďalej kontaktovať Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá je zodpovedná za riešenie výskytu diviakov v intraviláne,“ radí Mrva.
Útok
Ak už človek diviaka stretne, nemal by ho plašiť a pozerať sa mu priamo do očí, ale radšej pokojne, chrbtom pomaly cúvať preč. Ak už zver človeka napadla, treba si ľahnúť na zem do skrčenej polohy a chrániť si hlavne hlavu a krk. Ak je možné, treba silno kričať o pomoc a po útoku vyhľadať lekársku pomoc.
Témy, ktoré hýbu Bratislavou
- Ako z Hitchcockovho hororu! Vrany útočia na obyvateľov niektorých častí Bratislavy
- Bratislavské psíky majú ďalšiu skvelú možnosť na cvičenie: Otvorili nový agility park
- HOLUBICU mieru po dlhých rokoch zrekonštruovali. Dočká sa aj špeciálnych NASVIETENÍ
- Slnko pripeká, JAZERÁ v Bratislave lákajú: Kde si môžete zaplávať bez obáv?