Z histórie Starej tržnice: Tradícia trhov v Bratislave ožila, do Starej tržnice sa vrátila kultúra a najmä ľudia
Stará tržnica je kultúrnou pamiatkou, ktorá bola roky schátraným a opusteným miestom. Pred troma rokmi sa do nej začal vďaka projektu revitalizácie Starej tržnice vracať život. Dnes sa opäť stala vyhľadávaným miestom a stretávacím bodom pre mnohých Bratislavčanov. Pozrite sa, čím všetkým si prešla.
Iné hodnoty
Stará tržnica od svojho otvorenia 1. novembra 1910 plnila funkciu mestskej tržnice celých 50 rokov. Dnes kultúrna pamiatka, ktorá bola projektom kolektívu architektov Dobisz, Laubner a Nechyba, zahŕňala miesta až pre 600 predajcov. A to len na prízemí. Okrem toho bolo súčasťou tržnice aj 26 separátnych obchodných priestorov.
O tom, že v tomto čase vládli celkom iné hodnoty, svedčí napríklad aj fakt, na ktorý upozorňuje OZ Bratislavské rožky – krátko po otvorení Starej tržnice (pred viac ako 105 rokmi), vykázalo vedenie mesta z priestoru tržnice reklamné plagáty. „Zavádzali ľudí a komplikovali upratovanie“. Dnes je v Bratislave nájsť voľnú plochu bez reklamy priam nemožné…
Od roku 1960 slúžila tržnica ako televízne štúdio. Po dobu 22 rokov. Potom patrili priestory rezortu kultúry a v roku 1990 ich získalo mesto späť.
V roku 2008 nechal Starú tržnicu bývalý primátor Andrej Ďurkovský vysťahovať a kultúrna pamiatka začala chátrať. Mesto ju využívalo len občas, počas akcií a podujatí. Až v roku 2013 sa podarilo občianskemu združeniu Aliancia Stará Tržnica priestory získať do prenájmu a začala sa potrebná rekonštrukcia.
Za projektom revitalizácie Starej tržnice teda stojí Aliancia, ktorá ešte v roku 2012 predložila svoje zámery na magistráte hlavného mesta SR Bratislava. Po zapracovaní všetkých pripomienok 7. februára 2013 schválilo mestské zastupiteľstvo prenájom budovy občianskemu združeniu a od tej doby sa Stará tržnica postupne stáva stretávacím bodom kultúry v Bratislave.
Súčasnosť…
Postupom času občasné akcie vystriedali pravidelné trhy, koncerty, rôzne podujatia, výstavy,… Do tržnice sa vrátila kultúra a najmä ľudia.
Otvorila sa tu kaviareň Dobre&Dobré, ktorá pomáha začleniť sa späť do života ľuďom bez domova, vzniklo tu tiež multifunkčné centrum TUTO, ktoré síce len pred časom skončilo, no nahradí ho nový projekt a môžete sa tu napríklad aj naučiť variť vďaka škole varenia Jem iné. Okrem toho sa tu nachádza aj obchod s potravinami.
Obľúbenou tradíciou sa stal aj trh, ktorý každú sobotu v mesiaci priláka nespočetne veľa ľudí. Sezónne potraviny, pochúťky vyrobené a vypestované farmármi a malovýrobcami z okolia Bratislavy, čerstvé pečivo, koláče, domáce džemy, voňavá káva a iné špeciality. Trh-Piac-Markt si nepochybne našiel svoje miesto v kalendári bratislavských podujatí. Svojím konceptom približuje mesto k vidieku a predstavuje alternatívu k nákupným centrám.
Prečítajte si tiež: Ako sa s Bratislavským hradom a podhradím pohral čas? Jedinečné obrázky vás prenesú v čase