Z petržalských ulíc miznú vraky áut. Ak o nejakom viete, nahláste to
S problémom nepojazdných áut, ktoré zaberajú parkovacie miesta, sa stretávame v každej mestskej časti. Petržalská samospráva s vrakmi zatiaľ úspešne bojuje.
Bratislavská Petržalka pokračuje aj tento rok v odstraňovaní vrakov áut. V uplynulom týždni odpratala štyri nepojazdné autá, a to z Topoľčianskej, Zadunajskej, Ševčenkovej a Gwerkovej ulice, ďalšie vozidlo by malo byť odstránené v priebehu tohto týždňa. Informovala o tom Silvia Vnenková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.
Samospráve sa to podľa nej darí aj napriek tomu, že zákon posunul termín výzvy na odstránenie nepojazdného vozidla z 30 na 60 dní. Takáto legislatívna úprava totiž mestskú časť pri riešení problémov značne brzdí. „Pri akútnom nedostatku parkovacích miest v Petržalke je pre nás každé miesto vzácne, preto vždy netrpezlivo čakáme na skončenie zákonných lehôt, aby sme vraky mohli okamžite odstrániť,“ hovorí starosta Vladimír Bajan.
Vrak môžete nahlásiť aj vy
Ak obyvatelia registrujú vo svojom okolí dlhodobo odstavené vozidlá, môžu sa obrátiť na miestny úrad. Ak vozidlo nemá tabuľky s evidenčným číslom a ani viditeľné VIN číslo, mestská časť naň umiestni výzvu na odstránenie vozidla so 60-dňovou lehotou. Ak sa v tomto termíne nič nezmení, mestská časť predmetné vozidlo odstráni.
„Často sa však na parkoviskách stretávame s prípadmi, keď vozidlo tabuľku s evidenčným číslom má, ale je viditeľne spustnuté, má neplatnú nálepku o vykonaní technickej a emisnej kontroly a je zjavné, že vozidlo je dlhodobo nepoužívané,“ približuje Vnenková.
Vtedy je odstraňovanie auta zdĺhavejšie, keďže mnohokrát sa vlastníkovi nedá doručiť poštová zásielka s výzvou na odstránenie alebo je vozidlo predmetom dedičského konania či zaťažené exekúciou. „To celý proces značne komplikuje, predlžuje a v krajnom prípade celkom znemožňuje,“ dodáva.
Ilustračný obrázok