Za krásou slovenských krojov nemusíte chodiť do múzea. Obdivujte ich pri nákupoch
Vestibul jedného z bratislavských obchodných centier sa zmenil na výstavnú sieť plnú nádherných výšiviek, čepcov, živôtikov a nariasených sukní.
Obchodný dom nemusí byť iba stánkom konzumu. V poslednom období sa nákupné centrá stávajú čoraz častejšie galériou či zaujímavým interaktívnym priestorom.
Ľudové poklady
Príjemné spestrenie nakupovania pripravil v týchto dňoch aj Aupark. Popri hľadaní kabeliek či topánok tam môžete obdivovať nádheru slovenských krojov. Výstavu Od kolísky v kráse pripravila spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová, ktorá už roky ľudový odev popularizuje.
Tamara staré pôvodné kroje zbiera už vyše pätnásť rokov a aj vďaka jej aktivitám sa ľudové motívy dostávajú aj na slávnostné oblečenie či plesové róby.
„Pri ľudových krojoch je namieste hovoriť o najvyššom umení krajčírstva, keďže zhotovenie niektorých náročných a prácnych kúskov trvalo aj niekoľko týždňov, mesiacov. Slovenské kroje sú doslova umeleckým dielom a dokazujú výnimočné estetické cítenie a majstrovskú zručnosť našich predkov. Je obdivuhodné, že popri všetkých existenčných povinnostiach, často v tvrdých podmienkach, dokázali vytvoriť krásu, ktorej ani zub času neubral na pôvabe,“ hovorí Tamara Šimončíková Heribanová.
Máte pamiatku po babičke?
Časť vzácnej Tamarinej zbierky môžete v Auparku obdivovať do 25. októbra. Vystavené sú ženské a detské komplety a krojové súčasti z druhej polovice devätnásteho storočia a z prvej polovice dvadsiateho storočia. Ak by ste mali záujem, môžete aj vy prispieť k rozšíreniu expozície.
„Rozhodli sme sa totiž, že návštevníci i nadšenci ľudového odevu môžu priniesť či poslať fotografiu svojich predkov v kroji spolu s informáciami a tá bude vystavená,“ prezrádza Tamara na webovej stránke obchodného domu. Pri výbere krojov sa zberateľka radila s odborníkmi z viacerých regiónov Slovenska. Mnohé z nich pochádzajú od pôvodných majiteľov.